Osoby, które cierpią na cukrzycę narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań w obrębie stóp. Niestety pacjenci najczęściej zbyt póżno trafiają do specjalistów, co skutkuje poważnymi konsekwencjami dla stanu ich zdrowia.
U pacjentów z niewyrównaną cukrzycą, utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi wraz z upływem czasu może prowadzic do ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych w obrębie stóp. Są one bezpośrednia przyczyną wystąpienia stopy cukrzycowej, która jest zespołem objawów, gdzie oprócz uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów obwodowych,towarzyszą takie objawy jak:
- miejscowy brak czucia
- miejscowe uczucie mrowienia, drętwienia, pieczenia i bólu
- zaburzenia krążenia, tzw “zimne stopy”
- rogowacenie i pękanie skóry stóp
- tworzenie się modzeli
- owrzodzenia
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań w obrębie stóp należy:
- sprawdzać stężenie glukozy we krwi, utrzymanie jej w normie nie bedzie skutkowało uszkodzeniami naczyń i włókien nerwowych w stopach
- dbać o zdrowie, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu może doprowadzić do miażdzycy naczyń krwionośnych i niedokrwienia
- nosić odpowiednie obuwie, które nie będzie doprowadzało do deformacji stóp takich jak halluks czy palce młoteczkowate. Ucisk obuwia lub sposób chodzenia mogą doprowadzić do powstania uciążliwych odcisków i innych zrogowaceń.
- zwracać uwagę na problemy ze stopami, codziennie sprawdzać czy w ich obrębie nie powstały rany,zaczerwienienia czy obrzęki. W razie wątpliwości należy skontaktować się z pielęgniarką diabetologiczną lub podologiem.
- cały czas dbać o stopy, myć delikatnym mydłem, dokładnie osuszać i regularnie stosować odpowiedni preparat dedykowany diabetykom.
- dbać o regularny wysiłek fizyczny ( np. spacery), który będzie korzystnie wpływał na poprawę ukrwienia stóp.
Umów się na wizytę już dziś
Gwarantujemy indywidualne podejście. Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h. Umów się już dziś!
Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na nr +48 732 521 501