Grzybicze zakażenie paznokci może być wywołane przez wiele gatunków dermatofitów, drożdży jak również liczne grzyby pleśniowe. Badanie mykologiczne przeprowadzane jest w celu wykluczenia bądź potwierdzenia podejrzenia zakażenia. Rozpoznania grzybicy nie można opierać wyłącznie na obrazie klinicznym, aby uzyskać pewność należy przeprowadzić dwa badania:
bezpośrednie – mikroskopowe, pozwala na szybkie stwierdzenie bądź wykluczenie infekcji grzybiczej,
pośrednie – tzw. hodowla, pozwala na wyizolowanie i identyfikację gatunku powodującego infekcję grzybiczą, co umożliwia zastosowanie leku działającego na dany gatunek.
Bardzo ważne jest odpowiednie pobranie materiału i odpowiednie przygotowanie pacjenta do badania mykologicznego przy podejrzeniu grzybicy. W przypadku przyjmowania leku przeciwgrzybicznego, od zażycia ostatniej dawki musi minąć minimum 4 tygodnie. Na dwa tygodnie przed badaniem zaleca się wstrzymanie od stosowania jakichkolwiek preparatów kosmetycznych w obrębie paznokci (lakiery, sztuczne paznokcie, kremy, dezodoranty, maści). W dniu badania, a w szczególności bezpośrednio przed samym jego wykonaniem najlepiej nie myć obszaru, z którego będzie pobierany materiał.
Pobrane zeskrobiny tego samego dnia trafiają do współpracującego z nami laboratorium. Badanie pozwala na ocenę i identyfikację grzybów chorobotwórczych, co pozwala na dobranie skutecznej metody leczenia.
Umów się na wizytę już dziś
Gwarantujemy indywidualne podejście. Odpowiedź na swoje zapytanie otrzymasz w ciągu 24h. Umów się już dziś!
Skorzystaj z poniższego formularza lub zadzwoń na nr +48 732 521 501